Bezpieczeństwo w szkole 2019

Coraz częściej słyszymy o przemocy w szkole, o sytuacjach niebezpiecznych; słychać też głosy o tym, że nauczyciele nie są przygotowani do reagowania na nie. Nauczyciele potrzebują wsparcia i treningu po to, by uczniowie ( i sami nauczyciele) czuli się bezpiecznie i aby nie wstrząsały nami tragedie w szkołach – czyli tam, gdzie dzieci i młodzież mają się rozwijać w bezpiecznych warunkach.
Zarząd Dzielnicy zorganizował więc szkolenie, o którym informację uzyskaliśmy z Urzędu Dzielnicy.

Jaki był cel szkolenia?

Uczelnia Techniczno – Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie przeprowadziła szkolenie dla przedstawicieli włochowskiej oświaty. Szkolenie miało na celu przygotowanie osób zarządzających szkołami i placówkami oświatowymi na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia oraz podniesienie poziomu świadomości w zakresie bezpieczeństwa.

„Na szkoleniu prezentowane będą informacje i techniki z którymi każda osoba, a w szczególności ta odpowiedzialna za bezpieczeństwo najmłodszych, powinna się zaznajomić. Instruktorem jest osoba której codzienna praca odbywała się w warunkach które dla nas są ekstremalne, myślę że warto wysłuchać tego co ma do powiedzenia. – powiedział Burmistrz Włoch, Pan Artur Wołczacki. – To kolejny projekt, w którym Uczelnia Techniczno-Handlowa wspiera Dzielnicę Włochy. Mimo tematyki i okoliczności przez które się tu spotykamy, cieszy mnie zaangażowanie Zarządu Uczelni w sprawy Dzielnicy.”

szkolenie GROM800 300x225 - Bezpieczeństwo w szkole 2019

Czego dotyczyło szkolenie?

Szkolenie przygotowywało uczestników na wypadek wystąpienia zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu w szkole. Prowadzący przekazywał umiejętności zachowania się w sytuacjach kryzysowych: techniki ratowania ludzi i minimalizacji strat. Opisano odpowiednie sposoby alarmowania oraz współpracy ze służbami ratunkowymi i policją. Zaprezentowano również propozycje procedur bezpieczeństwa które mogłyby być wprowadzone do szkół.

Szkolenie opierało się na prezentacji, pokazach i praktycznych ćwiczeniach z wybranymi osobami. Warsztaty były przeprowadzone przez byłego oficera GROM, Pawła Mosznera.

W jakich sytuacjach nauczyciele umieją teraz lepiej reagować?

Program szkolenia objął m. in. : Zasady zachowania nauczycieli w sytuacji zagrożenia, Uczeń lub napastnik z nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem, postępowanie w razie grożenia bronią palną, Niewypały i niewybuchy w szkole, Techniki ewakuacji uczniów i nauczycieli w razie zagrożenia eksplozją.

Na szkolenie zaproszona była dyrekcja: placówek oświatowych, Domu Kultury „Włochy”, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Biblioteki Publicznej i Ośrodka Pomocy Społecznej, Dzielnicy Włochy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *